Putování důchodců po Krušných horách 29.10.2014

 


Dne 29. 10. 2014, se vydali členové ZO Svazu důchodců, v Karlových Varech, na toulání s dalekohledem po Krušných horách. Počasí nám přálo, dobrá nálada byla a tak již na Božím Daru jsme navštívili několik místních zajímavostí. Na místním hřbitově jsme uctili památku obětí pochodu smrti z dubna 1945 a navštívili pomník Antona Günthera - básníka, písničkáře Krušných hor, o jehož životě a tvorbě jsme se dověděli v místním muzeu a prohlédli jsme si celou řadu předmětů a fotografií, svědčících
o životě a práci zdejších rodáků. Další naše kroky vedly na nově rekonstruovanou rozhlednu ( r. 1884 24 m vysoké ), na Klínovci nejvyšší zdejší hoře ( 1244 m.n.m. ).
Z vrcholu rozhledny jsme v dálce v mlhách zahlédli i další cíl naší cesty obec Měděnec. Zde jsme "sfárali" do staré štoly Země zaslíbená, zatím co si druhá část výpravy prohlédla místní muzeum, pojednávající o hornictví v létech 1945 do roku 1998, kdy zde těžba byla ukončena.
Za námi v mlze následně zůstal Měděnec i se svou tajemnou Sfingou ( skalním útvarem - přírodní památkou od r.1983 v nadmořské výšce 800 mnm ). Směřovali jsme rovnou do Chomutovských vinařských závodů, na exkursi po zdejších sklepech a k ochutnávce vín z celého světa ( víno se zde plní do lahví již od roku 1949, v rozsáhlých sklepení se ukrývá skutečný poklad 3 miliony litrů vína ).


        S pozdravem Jiří Mika